İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:21.Ara.2018/Güncelleme: 23.Ara.2018
 • Çalışan sayısı beş ve üzerinde ancak ondan az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01/01/2019 tarihinden itibaren,Otomatik olarak emeklilik planına dâhil edilecektir. Detaylar yazımızda;

  Kimler dâhil edilecek?

  Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olup, işverenin kapsama alınma tarihi itibarıyla 45 yaşın altında olan çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar uygulamaya dâhildir.

  Çalışan sayıları nasıl belirlenecek?

  İşyerinde beş ve üzerinde ancak ondan az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01/01/2019 tarihinden itibaren otomatik olarak BES planına dâhil edilecektir. Bu tarih itibariyle belirlenen sayıya ulaşmamış olan, ancak sonraki aylarda bu sayılara ulaşan işverenler, sisteme dâhil olmak için bir sonraki takvim yılı başını bekler.

  Katkı payı oranı nedir?

  Sisteme yeni girecek çalışanlardan da prime esas kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutarda BES kesintisi yapılacak. Devlet katkısı için bir üst limit mevcuttur. Bir katılımcıya bir yılda ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %25’i ile sınırlıdır.

  Kapsama giren işverenlerin, Ocak 2019 ayına ait tahakkuk ettirecekleri ücret bordrolarında (çalışanların tamamının sistemden ilk ayda çıkması söz konusu olsa dahi) BES kesintisi yapması ve bu tutarı anlaşmaya varacakları BES şirketine aktarmaları mecburidir.

  Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına, BES ile aynı koşullara tabi olarak yüzde 25 teşvik verilecek. 2 aylık cayma süresi sonrasında sistemde devam eden çalışanlara da ek olarak bin lira tutarında devlet katkısı sağlanacak. Ayrıca emeklilik halinde hesabındaki birikimi yıllık gelir sigortasıyla almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i kadar ilave devlet katkısı teşviki verilecek.

  Bireysel Emeklilik hakkında ve benzeri teşviklerden faydalanmak için sürekli olarak yeni kanunları ve gelişmeleri takip etmeniz, koşulları zamanında yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle, supertesvik.com’yi düzenli olarak takip edebilir, dilerseniz de uzmanlarımızdan teşvik danışmanlığı almak için iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  3 Yorum

  1. ismail fiden ismail fiden 25 Aralık 2018

   Merhabalar,

   2019 yılı için BES Uygulamasından çıkmak için üç yıl bekleyeceğiz mi? Yoksa yine iki ay içinde iptal edeceğiz mi?

   • sgkuzmani sgkuzmani 26 Aralık 2018

    Çalışana ait ilk katkı payının emeklilik şirketine yatırıldığı tarihi takip eden işgünü çalışana yatırılan prim ile ilgili bildirim yapılır. Çalışan, bu bildirimden itibaren iki ay içinde cayma hakkını kullanabilir, öncesinde kullanamaz. 3 yıl bekleme durumu sözkonusu değildir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.