İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:22.May.2019/Güncelleme: 22.May.2019
 • Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla kullanılacak izin süresi hakkında bilgilendirme yapalım ve birtakım yanlış bilinen hususları açıklayalım.

  Resmi tatil ve idari tatil kavramları toplumun çoğu kesimi tarafından hala karıştırılan kavramlar. Resmi tatil Türkiye’de çalışan herkesin izinli sayıldığı kamu ve özel sektör ayrımının olmadığı izindir. İdari Tatil (izin) ise sadece 657 sayılı kanuna tabi devlet memurlarını kapsamaktadır.

  Buna göre bu ayrımı yapmalı tatilinizi buna göre ayarlamanız gerekmektedir. Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var İdari izin sadece devlet kurumları için geçerli olup özel sektör ve bankalar, noterler vs. için geçerli değildir.

  Cumhurbaşkanlığı tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Ramazan Bayramı tatiline ilişkin gönderilen idari izin yazısı şu şekildedir:

  “Ramazan Bayramı tatili 3 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 13.00’te başlayıp 6 Haziran 2019 Perşembe günü sona erecektir. Kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür.

  İdari izin süresince görevli olanlara herhangi bir fazla ödemede bulunulmayacak ancak kullanmadıkları idari izinleri, idarenin uygun gördüğü zamanlarda kullandırılabilecektir.”

  Sonuç olarak devlet idari tatil ilan ederek, tatil işini işverenin takdirine bırakır. İşveren de bunu isterse ücretli (yıllık) izinden düşer, isterse ücretsiz izin olarak sayar, isterse birleştirme sonrası fazla mesailerle bu izin gününü kapatır, isterse de hiç izin vermez.

  Detaylı bilgi ve uygulama için bize ulaşabilirsiniz.

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.