İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:03.Ara.2018/Güncelleme: 16.Ara.2018
 • 4857 sayılı kanun, engellilerin çalışma hayatına kazandırılması hazırlanmış ve firmaları bu konuda teşvik etmeyi amaçlayan kanundur. Engelli istihdam teşviki kapsamında firmaların işe alacakları sigortalı ve engelli çalışanlar için ödenecek olan sigorta priminin işveren hissesinde devlet teşviki bulunuyor. Ek olarak, iş kanunu 50’den fazla çalışanı olan firmaların %3 oranında engelli vatandaşa istihdam sağlamasını zorunlu tutuyor.

  Engelli istihdam teşviki kapsamında Asgari Ücret üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisseleri %100 oranında hazine tarafından karşılanıyor. Bu teşvikten yararlanmak için firmanın kanunda belirlenen koşulları karşılıyor olması gerekiyor.

  Engelli İstihdam Teşviki Koşulları

  Firmaların engelli çalışanların primleri için devlet desteğinden yararlanabilmeleri için aşağıdaki bu koşulların hepsini karşılıyor olması zorunludur.

  • Firmada çalışan tüm sigortalı çalışanların aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süreler içerisinde SGK’ya verilmiş olması gerekir.
  • Sigortalı çalışanların geçmişe dönük işverene düşen hisselerine dair ödenmemiş bir borç bulunmamalıdır.
  • Firmanın daha önce sigortasız işçi çalıştırmaya dair tespit edilmiş bir kaydı bulunmaması gerekir.

  Kimler Engelli İstihdam Teşvikinden Yararlanamaz?

  • Aday, çırak veya öğrenci konumundaki engelliler teşvik kapsamına alınmaz.
  • Firma Türkiye’de faaliyetlerde bulunsa dahi çalışacak kişi yurt dışında çalıştırılacaksa engelli istihdam teşviki sağlanmaz.
  • SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) kapsamında olan, yani emeklilik sonrasın çalışmaya devam eden statüdekiler bu teşvik kapsamına girmez.
  • Yer altında ve su altında faaliyet gösteren işletmelerde çalışanlar bu teşvikten yararlanamaz.
  • Kamu kurumları ve sermayesinin %50’sinden fazlası kamuya ait olan firmalar teşvikten faydalanamaz.

  Engelli İstihdam Teşvikinden Nasıl Yararlanılır?

  Yukarıda belirtilen şartları eksiksiz olarak sağlayan firmaların teşvikten yararlanmak için yapmaları gereken bazı işlemler bulunuyor. Engelli çalışan işe alındıktan sonra yapılması gereken ilk şey, İşkur üzerinden firma bilgileriyle E-Bildirge sistemine giriş yapmak. Ardından E-Bildirge programı içerisinden ‘Engelli ve İşsizlik Teşvik Yönetimi’ programına geçiş yapmalı ve engelli çalışanın TC numarası ile sorgulama gerçekleştirmelisiniz. Sorgulama tamamlandıktan sonra da bilgileri kontrol ederek bilgileri onaylamalısınız. Bu teşvik kapsamında girişleri yaparken 14857 sayılı kanunu da seçmeyi ihmal etmemelisiniz.

  Engelli istihdam teşviki ilk olarak 1 Temmuz 2008 yılında yürürlüğe girmişti ve ikinci bir karara kadar sürekli olarak uygulanılmasına karar verilmişti. Bu teşvik kapsamında sadece yeni işe alacağınız engelli çalışanların sigorta primlerine dair devlet desteğinden yararlanmıyor, aynı zamanda da geçmiş döneme dair bu teşvikten yararlanabiliyorsun. Geçmiş dönemlerde işe alınmış ancak gerekli teşvik adımları tamamlanmamış çalışanlar için de yukarıda belirtilen adımları uygulayarak söz konusu devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

  Engelli vatandaşlarımıza istihdam sağlamayı teşvik etmek ve bu bağlamda sigortalı engelli çalışan bulunduran firmalara teşvik sağlamak amacıyla çıkartılan 4857 sayılı kanun genel hatlarıyla bu bilgileri içeriyor. Bu bilgilerin yanı sıra merak ettiğiniz soruları iletişim formunu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca, firmanızın faydalanabileceği teşviklerden haberdar olmak için supertesvik.com’u takip edebilir, teşvik danışmanlığı almak için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.