İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:15.Kas.2018/Güncelleme: 16.Ara.2018
 • 4447 sayılı kanuna ek olarak gelen geçici 20. madde ile firmalar çalışanlarının sigorta primleri için devlet desteği alabilecekler. İlave istihdam desteğini içeren geçici madde 7103 sayılı torba yasa ile Mart 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Firmaların belli koşulları sağlayarak yararlanabileceği bu teşvik 1 Ocak 2018 tarihinden başlayarak 30 Kasım 2018 tarihine kadar işe alınan çalışanlar için kullanılabilecek.

  Her teşvik uygulamasında olduğu gibi 4447/20 sayılı ilave istihdam prim desteği için de firmaların ve sigortalı olarak çalıştırılarak devlet desteğinden yararlandırılacak çalışanlar için şirketlerin sağlaması gereken bazı koşullar bulunuyor.

  4447 / Geçici 20. Madde İlave İstihdam Teşviki Koşulları – İşveren

  Firmaların geçici 20. madde kapsamında devlet teşvikinden yararlanabilmeleri için halihazırda bazı gereksinimleri karşılıyor ve koşulları yerine getirmesi gerekiyor.

  • Firmaların bu teşvikten yararlanmaları için imalat sektöründe faaliyet gösteriyor ve Ekonomik Faaliyet Sınıflandırması’nda C kısmında yer alıyor olması gerekir.
  • İmalat sektöründe ustalık belgesine sahip olunması ile beraber ustalık belgelerinin ünitelere ibraz edilmesi gerekir.
  • Firmanın 2017 yılında kuruma vermiş olduğu aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı çalışan sayısının ortalamasının en az 1 ila 3 olması gerekir.
  • Teşvikten yararlanılacak olan çalışanın, firmanın 2017 yılında kuruma bildirilen APHB’de kayıtlı sigortalı çalışan sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılıyor olması gerekir.
  • Tahakkuk edilmiş olan tüm primlerin yasal süre içerisinde ödenmiş olması gerekir.
  • Sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası borcu ve bunlara istinaden doğmuş bir gecikme cezası borcu bulunmaması gerekir.
  • Firmanın geçmişe dönük olarak sigortasız eleman çalıştırma ve sigortalı gözüküp fiilen çalıştırmama gibi durumlarının tespit edilmemiş olması gerekir.

  4447 / Geçici 20. Madde İlave İstihdam Teşviki Koşulları – Sigortalı Çalışan

  Teşvikten yararlanmak isteyen şirketlerin yukarıda belirtilen koşulları sağlaması zorunludur. Bu koşulların yanında teşvik kapsamına sokulacak olan sigortalı çalışanın da belli koşulları sağlaması gerekir.

  • Teşvik kapsamında devlet desteğinden yararlanılacak çalışanların 1 Ocak ve 30 Kasım 2018 tarihleri arasında işe alınmış olması gerekir.
  • İşe alınan kişinin İşkur’da işsiz olarak kaydının olması gerekir.
  • İşe girdiği tarih itibariyle çalışanın 18 – 25 yaş aralığında olması gerekir.
  • Sigortalının işe girdiği tarihten önceki 3 aylık sürede toplan 10 günden fazla 4/1-a, 4/1-b, 4/1-c Ek-6 ve Ek-9. madde kapsamında sigortalı olarak çalışmamış olmaları gerekir. Ancak, isteğe bağlı olarak yapılmış olan sigortalar bu kapsam içerisinde değerlendirilmez.
  • Teşvikin kullanılacağı çalışanın işe giriş tarihi baz alınacak şekilde, firma sahibi veya ortakları ile herhangi bir kan, kayın veya eş derecesinde yakınlığı bulunmamalıdır.

  Geçici 20 Madde İlave İstihdam Devlet Desteği Süresi

  Firma bu teşvik kapsamında en fazla 2 çalışan için prim desteği alabilir. Bu çalışanların ise 1 Ocak 2018 ve 30 Kasım 2018 tarihleri arasında işe alınmış olması gerekir. Teşvik kapsamında işe alınan çalışanların işe alındığı ayı takiben 2 ayda 1 olmak üzere Aralık 2018’e kadarki olan aralıklarda devlet desteği alınabilir. Bu teşvik kapsamında işe alınan çalışanın süre dolmadan işten ayrılması ve sonradan tekrar başlaması durumunda kanundaki koşullar sağlanıyorsa destek devam eder.

  4447 / Geçici 20. Madde İlave İstihdam Desteği Ne Kadar?

  Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan işveren ve sigortalı çalışanlar için ücret,

  4447 / Geçici 20. Madde İlave İstihdam Desteği Ne Kadar?

  prim ve vergi desteği geçici 20. madde kapsamında sağlanacaktır. Prim desteği olarak; sigortalı ve işveren hisselerinin tamamına tekabül eden 761,06 TL devlet desteği olarak sağlanacaktır. Ücret desteği olarak; sigortalı çalışanın prim günü sayısı ile 53,44 TL’nin çarpımı, yani 1.603,20 TL tutarında bir ücret desteği sağlanacaktır. Vergi desteği olarak; bu destek kapsamında çalışanların gelir ve damga vergileri devlet tarafından karşılanacaktır.

  4447/20 sayılı geçici madde kapsamında devlet desteğinden faydalanmak için yukarıdaki koşulları sağlamak ve gerekli başvuruları yukarıda belirtilen süreler içerisinde yapmanız gerekir. Bu ve benzeri teşviklerden zamanında ve eksiksiz olarak faydalanabilmek için teşvik danışmanlığı almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.