İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:22.Kas.2018/Güncelleme: 16.Ara.2018
 • İşbaşı eğitim ile işe alımları desteklemek amacıyla 2016 yılında, 6645 sayılı torba kanun ile yürürlüğe giren İşbaşı Eğitim Teşviki ile İşkur’a kayıtlı özel sektör işverenler, dernekler, vakıflar, devlete bağlı meslek kuruluşları, sendikalar, meslek birlikleri, ticaret ve sanayi odaları ve noterler gibi işverenler devlet desteğinden yararlanabiliyorlar. Bu program kapsamında sektör tecrübesi bulunmayan işsizlerin firma içerisinde çalışarak iş hayatına dahil edilmesi hedeflenmiştir.

  İşbaşı Eğitim Teşvik Programı Şartları – Çalışan

  Bu teşvik programı kapsamında işe alınan çalışanın 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük olması ve şirket sahibi veya ortaklarla herhangi bir kan, kayın veya eş derecesinde yakınlığının olmaması gerekir. Ayrıca, ikinci öğretim, açık öğretim ve yüksek öğretim gören kişiler de bu teşvik kapsamında çalışan olarak değerlendirilebilirler.

  6645 – İşbaşı Eğitim Programı Teşvik Primi Koşulları – İşveren

  Çalışanlar için sağlanan koşulların yanında firmaların da belli koşulları sağlaması gerekir. Prim desteği için sağlanması gereken koşullar ise şöyle;

  • İşe alınacak olan kişinin İşkur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programını 31 Aralık 2018’ye kadar tamamlamış olması gerekir.
  • Programı tamamlayan kişinin en geç 3 ay içerisinde eğitimini almış olduğu alanla ilgili olarak özel sektör işvereni tarafından işe alınmış olması gerekir.
  • İşe alınacak olan kişinin firma tarafından önceki takvim yılında kuruma belirtilen ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmiş olması gerekir.

  İşbaşı Eğitim Devlet Desteği Süresi ve Miktarı

  Teşvik programı kapsamında işe alınana çalışanın teşvikten yararlanma süresi firmanın bulunduğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Eğer firma imalat sektöründe faaliyet gösteriyorsa bu süre 42 ay, diğer sektörlerde faaliyet gösteriyor ise 30 aydır. Bu süre boyunca yapılacak olan devlet desteği İşsizlik Fonu aracılığıyla yapılır.

  İşbaşı eğitim devlet desteği kapsamında ödenen tutar 61,65 TL çarpı kursiyerin kursa geldiği gün sayısıdır. Buna ek olarak kişi öğrenci ise geldiği gün başına 46,23 TL, işsizlik maaşı alıyorsa da 30,82 TL ödenir. Kursun süresi ise Bilişim, İmalat ve Enerji sektörleri için 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmalar için ise bu süre 78 iş günüdür. İmalat sektöründe faaliyet gösteren bir firma üzerinden bu teşviki açıklamak gerekirse; 10 kişi için 6 ay boyunca kurs sağlayan firma kursiyer başına ayda 794,88 TL, toplam tüm kursiyerler için ise 23.846,60 TL tasarruf sağlar. 6 ayın sonunda ise toplam tasarruf miktarı 143.079,60 TL olur.

  6645 sayılı kanun kapsamında sağlanan işbaşı eğitim programı ile teşvik imkanından yararlanmak ve benzeri teşvikler hakkında da zamanında bilgi sahibi olmak için teşvik danışmanlığı alabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bize iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.