İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:17.Ara.2018/Güncelleme: 27.Ara.2018
 • Bilindiği gibi İşkur işsiz vatandaşlarımız için ‘İşsizlik Ödeneği’ adıyla belli bir süre için işsiz kalan kişilere maaş ödemesi yapıyor. Bu ödemelerin hepsi İşsizlik Sigorta Fonu’ndan ödendiğinde devlet üzerinde maddi bir yük oluşturuyor. Bu yükü hafifletmek çalışmayan iş gücünü tekrardan iş hayatına kazandırmak için, devlet işsizlik ödeneği alan çalışanları işe alan firmalara prim tutarları için teşvik fırsatı sunuyor.

  Ağustos 2009’da yürürlüğe giren 5921 sayılı kanun uyarınca, firmalar işe aldıkları çalışanın; ‘İşsizlik Ödeneği’ alıyor olması durumunda prim teşvikinden yararlanabilecekler. Ancak, teşvikten yararlanabilmek için bu koşulun yanında başka koşulları sağlıyor olmak gerekiyor. Bu yazımızda işsizlik maaşı alan kişileri işe almanız halinde yararlanabileceğiniz teşvik imkanından bahsedeceğiz.

  İşsizlik Maaşı Alan Kişileri İşe Alan Firmaların Sağlaması Gereken Teşvik Koşulları

  Devletten işsizlik maaşı alan bir kişiyi işe alan firmanın teşvikten yararlanabilmesi için aşağıdaki tüm koşulların sağlanıyor olması gerekiyor.

  • Kişinin 1 Ekim 2009 veya daha sonrasında bir tarihte işe alınmış olması gerekir.
  • Sigortalının işe başlama tarihinde işsizlik maaşı alıyor ya da almaya hak kazanmış olması gerekir.
  • Kişinin işe başladığı tarih baz alınacak şekilde teşvike konu olan çalışanın, son 6 ayda firmanın aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ek olarak alınmış olması gerekir.
  • İşsizlik ödeneği almak için hak kazanan çalışanın son çalıştığı iş yerinden sonra başka bir yerde çalışmamış olması gerekir.
  • Başvuru işlemleri yapılırken 15921 sayılı kanun numarası seçilerek girişler yapılmalıdır. Hem SGK hem de İşkur tarafında gerekli tüm başvuru ve işlemler eksiksiz yapılmalıdır.

  İşsizlik Ödeneği Alanları İstihdam Eden Firmalar İçin Teşvik Tutarı Ne Kadar?

  Yukarıdaki koşulları eksiksiz olarak yerine getiren firmalar teşvikten yararlanmaya hak kazanırlar. Bu kapsamda istihdam edilen sigortalıların, prime tabi tutulacak kazançlarının 5510 sayılı kanunun 82. maddesi temel alınarak belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden tahakkuk eden; (1) kısa vadeli sigorta kolları priminin 1 puanlık kısmı, (2) malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası priminin tamamı ve (3) genel sağlık sigortası priminin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu ile devlet teşviki ile karşılanır.

  Kanunda belirlenen bu teşviklerin süresi ise; işe alınan çalışanın işe alındığı dönemden itibaren devam edecek olan işsizlik maaşı alma süresi kadardır. Yani, işsizlik maaşı alan ve 4 ay daha bu maaşı almaya hak kazanmış olan bir çalışanın sigortalı olarak işe alınması durumunda 5921 sayılı kanun ile sağlanan bu teşvikten yararlanma süresi de 4 ay olacaktır. Bu teşvik hakkında en çok hataya düşülen nokta tüm işsizlerin bu kapsama dahil edilebileceği yanılgısıdır. Bu teşvik sadece işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişileri kapsar ve işsizlik maaşı almaya hak kazanılan süre sonrasında verilmez.

  İşsizlik maaşı alan kişilerin iş hayatına kazandırılması için devlet tarafından sağlanan bu teşvikle yaptığınız işe alımlarda oluşacak prim masraflarınızı bir süre için de olsa ödemekten kurtulabilirsiniz. İşsizlik ödeneği teşviki hakkında merak ettiğiniz sorular varsa bu sorular sitemizde yer alan başvuru formunu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca, benzeri teşviklerden haberdar olmak için sitemizi düzenli olarak takip edebilir, uzmanlarımızdan teşvik danışmanlığı almak için de bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.