İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:28.Oca.2019/Güncelleme: 28.Oca.2019
 • Hükümet, dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle işleri durma noktasına gelen iş yerlerini rahatlatmak için ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ formülünü devreye aldı. Bu konudaki düzenleme Yönetmelik ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece, üretimini azaltan ya da geçici olarak durduran firmaların işçi çıkarmaması ve işçilerin çalışmadığı sürelerde ücretlerinin bir bölümünün İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması sağlanacak.

  Başvuru için gerekli şartlar neler?

  1- Yeni yönetmelikte ‘zorlayıcı sebep’ tanımı yapıldı. Buna göre; işverenin kendisinden kaynaklanmayan, önceden kestirilemeyen ve ‘dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar’ yönetmeliğe dâhil edildi”
  2- Yeni düzenleme ile işçi çıkarmadan Kısa Çalışma ödeneği ile 3 ayı aşmamak kaydıyla işverene gelir desteği sağlanacak.
  3- İŞKUR bünyesindeki fona başvuran işçiler, o firmada son 1 yıldır çalışıyor olmak şartıyla 3 aylık maaşlarını kesinti olmadan alabiliyor.
  4- Ücret garanti fonundan maaş alanlar geçmiş alamadıkları ücretleri aldıkları için işsizlik ödeneğinden de aynı anda yararlanabiliyorlar. Böylece işsizlik maaşı fondan yararlanmaya engel teşkil etmiyor.
  5- İŞKUR başvuruyu izleyen ayın sonuna kadar ödeme gerçekleştiriyor. Çalışanlar kimlikleriyle herhangi bir PTT şubesine başvurarak paralarını alabiliyor. Bu arada yüksek ücret alanlar için bu fonda bir sınır da var. 5510 Sayılı Kanun’un 82. maddesi gereğince, asgari ücretin 7.5 katından fazla olamıyor.
  Yani en yüksek ödenen ücret bu yıl için 15 bin 221 lira oluyor.  Nasıl ödeniyor?

  İŞKUR başvuruyu izleyen ayın sonuna kadar ödeme gerçekleştiriyor. Çalışanlar kimlikleriyle herhangi bir PTT şubesine başvurarak paralarını alabiliyor. Bu arada yüksek ücret alanlar için bu fonda bir sınır da var. 5510 Sayılı Kanun’un 82. maddesi gereğince, asgari ücretin 7.5 katından fazla olamıyor.

  haber7.com haberi

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.