İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:12.Kas.2018/Güncelleme: 16.Ara.2018
 • Kültürün ve tarihi değerlerin korunması ve bu alanda yatırımların yapılması için, Ağustos 2004’te yürürlüğe giren 5225 sayılı kanun kapsamında firmalar sigorta prim desteğinden yararlanabiliyorlar. Kültür yatırımları ve girişimleri için sağlanan bu devlet teşviki ile firmalar belli koşulları sağlamaları durumunda yüzde 25 ya da yüzde 50 oranında sigorta prim desteği teşvikinden yararlanabiliyorlar. Bu teşvikten yararlanabilmek için ise en önemli şartlardan biri ‘Kültür Yatırım Belgesi’ veya ‘Kültür Girişim Belgesi’ne sahip olmak. Gelir vergisi stopajı indiriminden, “kültür yatırımı” veya “kültür girişimi” belgesi almış kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabileceklerdir.

  Kültür Yatırım ve Girişimleri için Teşvik Koşulları

  Bu teşvik kapsamına girmek ve çalışanların primleri için devlet desteği alabilmek için firmaların 5225 sayılı kanunda belirtilen tüm koşulları eksiksiz olarak yerine getiriyor olmaları gerekiyor. Kültür yatırım ve girişimleri için teşvik koşullarının bir tanesini bile yerine getirmeyen firmalar maalesef devlet desteğini içeren bu teşvikten yararlanamıyorlar. Teşvik koşulları ise şöyle;

  • Çalışanların aylık prim ve hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi gerekir.
  • Bu teşvikten sadece ‘Kurumlar Vergisi’ mükellefleri yararlanabilir.
  • Kurumun Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edilen ‘Kültür Yatırım Belgesi’ veya ‘Kültür Girişim Belgesi’ne sahip olması zorunludur.
  • Kurumun adına yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu olmaması gerekir.

  Teşvikten Yararlanma Süresi ve Teşvik Miktarı Ne Kadardır?

  Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan firmalar teşvik imkanında faydalanmaya hak kazanırlar. Teşvikin ne kadar süre için devam edeceği ise 5225 sayılı kanun içerisinde belirtilir ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınmış belgenin türüne göre değişiklik gösterir. Teşvik miktarı da aynı şekilde belgeye göre kanunda belirtilir.

  Kültür Yatırım Belgesi sahibi firmalar için; firmada fiilen çalışan sigortalı kişilerin prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin 3 yıl boyunca %50’si devlet teşviki olarak karşılanır.

  Kültür Girişim Belgesi sahibi firmalar için; firmada fiilen çalışan sigortalı kişilerin prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin 7 yıl boyunca %25’i devlet teşviki olarak karşılanır.

  Kültür Yatırımları ve Girişimleri Kapsamı Nedir?

  Kültür yatırımları ve girişimleri kapsamına giren faaliyetler 5225 sayılı kanunda şöyle belirtiliyor;

  “a) Kültür merkezlerinin yapımı, onarımı ve işletilmesi.

  1. b) Kütüphane, arşiv, müze, sanat galerisi, sanat atölyesi, film platosu, sanatsal tasarım ünitesi, sanat stüdyosu ile sinema, tiyatro, opera, bale, konser ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerin ya da ürünlerin yapıldığı, üretildiği veya sergilendiği mekânlar ile kültürel ve sanatsal alanlara yönelik özel araştırma, eğitim veya uygulama merkezlerinin yapımı, onarımı veya işletilmesi.
  2. c) 2863 sayılı Kanun kapsamındaki taşınmaz kültür varlıklarının, bu Kanunun amacı doğrultusunda kullanılması.
  3. d) Kültür varlıkları ile somut olmayan kültürel mirasın araştırılması, derlenmesi, belgelendirilmesi, arşivlenmesi, yayınlanması, eğitimi, öğretimi ve tanıtılması faaliyetleri.”

  Bu kapsam içerisinde yer almayan faaliyetler ise teşvik kapsam içerisinde işlem görmez.

  Bu yazımızda belirttiğimiz koşul ve şartları sağlayan kurumlar teşvikten yararlanabilirler. Bu yazıda belirttiğimiz detaylarla alakalı sormak istediğiniz soruları iletişim formunu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Yararlanabileceğiniz diğer güncel teşvik fırsatlarından haberdar olmak için supertesvik.com’u takip edebilir, uzman ekibimizden teşvik danışmanlığı almak için de dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.