İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:16.Kas.2018/Güncelleme: 23.Ara.2018
 • 6111 sayılı kanun; 2011 yılında kabul edilerek, Mesleki Yeterlilik Belgeli kişilerin firmalarca istihdam edilmesi halinde şirketlere 48 veya 54 aya kadar süren teşviklerden yararlanma imkânı tanır. Kanun, özellikle kadınlar ve gençler başta olmak üzere mesleki ve teknik eğitim almış kişilerin işe alınması ile sağlanan istihdam teşviki koşullarını ve şartlarını içeriyor. Bu teşvik kapsamındaki en önemli hususlardan biri asgari ücretin 7,5 katına (Tavan ücrete) kadar olan brüt kazançlar için de uygulanıyor olmasıdır.

  Firmaların 6111 teşvikinden yararlanabilmeleri için hem işveren tarafında hem de sigortalı çalışan tarafında bazı şartların sağlanması gerekiyor. Gerekli koşullar sağlandığında bu teşvikler geçmiş döneme dönük olarak da kullanılabiliyor. Ancak, teşvik koşullarının ve gerekli prosedürlerin eksiksiz olarak yapılması bu anlamda oldukça önemli. Bu nedenle de yararlanabileceğiniz teşvikler ve bu teşviklerin şartlarının sağlanması konusunda teşvik danışmanlığı almanız işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

  6111 Teşvik Şartları – İşveren

  Teşvikten yararlanmak isteyen firmaların kanunda belirtilen bazı şartları sağlıyor olması ve prosedürleri yerine getirmiş olması gerekmektedir. 6111 teşvikini almaya hak kazanmak için işverenler tarafından yapılması gerekenler şöyle;

  • Çalıştırılacak kişi sigortalı olarak çalıştırılmalıdır.
  • İşyeri aylık prim ve hizmet bildirgesi zamanında verilmeli ve yasal süre içerisinde ödenmelidir.
  • Şirketin geçmiş döneme ait ödenmemiş prim, idari para cezası ve bu borçlara dair gecikme cezası bulunmamalıdır.
  • Çalıştırılacak kişi işe alındığı aydan önceki son altı aydaki sigortalı çalışan sayısı ortalamasına ilave personel olarak çalıştırılmalıdır.

  6111 Teşvik Şartları – Sigortalı Çalışan

  Firmanın bu teşvikten yararlanmak için sadece şirketin üzerine düşen sorumlulukları tamamlaması yetmez. Aynı zamanda teşvikin kullanılacağı sigortalı çalışanın da kanunda belirtilen gereksinimleri karşılaması beklenir. 6111 teşviki kapsamında işe alınacak sigortalı çalışan için koşullar ise şöyle;

  • Çalışanın 1 Mart 2011 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe alınmış olması gerekir.
  • Çalışan 18 yaşından büyük olmalıdır.
  • Çalışanın işe başlamadan önceki 6 ay boyunca işsiz olması gerekir.
  • Bu kişi, ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılmalıdır.

  İstihdam Teşviki Ne Kadar Sürer?

  6111 istihdam teşviki kapsamında alınacak olan devlet desteği sağlanan koşullara göre değişiklik göstermektedir. Alınacak olan bu teşvikin süresi için gerekli koşullar ve sürelerini sizin için listeledik.

  • İŞKUR kaydı bulunan ancak mesleki eğitim belgesi bulunmayan 29 yaşından büyük çalışanlar için teşvik süresi: 6 ay.
  • 18-29 yaş aralığında olan erkekler veya 18 yaşından büyük mesleki yeterlilik belgesi olmayan kadın çalışanlar için teşvik süresi: 24 ay.
  • Mesleki yeterlilik belgesine sahip veya mesleki / teknik eğitim veren okullardan mezun veya İŞKUR tarafından düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarından mezun 29 yaşından büyük erkekler için teşvik süresi: 24 ay. Bu koşullara ek olarak İŞKUR kaydı bulunuyorsa: 30 ay.
  • Mesleki / teknik eğitim veren okullardan mezun veya İŞKUR kurslarını tamamlamış 18-29 yaş arasındaki kadın ve erkekler için teşvik süresi: 36 ay. Bu koşullara ek olarak İŞKUR kaydı bulunuyorsa: 42 ay.
  • Mesleki yeterlilik belgesi bulunan 18-29 yaş arasındaki erkekler ve 18 yaşından büyük kadınlar için teşvik süresi: 48 ay. Bu koşullara ek olarak İŞKUR kaydı bulunuyorsa: 54 ay.

  Yeni Açılan Şirketler İstihdam Teşvikinden Yararlanabilir Mi?

  Yukarıda belirtilen işveren ve çalışan şartlarını sağlaması halinde yeni açılan şirketler de 6111 sayılı istihdam teşvikinden yararlanabilirler. Ancak, şirket yeni açılmış olacağından kurucuların önceden sahibi oldukları bir şirkete ait olsa dahi geçmişe dönük olarak bu istihdam teşvikinden yararlanmaları mümkün değildir. İşyerinin yeni açılacak olması halinde ise geriye doğru bildirim söz konusu olmadığından, bu işyerleri için ortalama hesabı yapılmayacaktır ve işyerinin açıldığı ay alınan işçilerin tamamı için diğer şartları taşıması halinde teşvikten yararlanılacaktır.

  İstihdam teşviki ve diğer benzeri teşvik olanaklarının firmanıza uygunluğunu öğrenmek ve gerekliliklerin yerine getirilmesi konusunda danışmanlık almak için siz de bizim ile irtibata geçebilir, alanında uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

  Hızlı Başvuru Formu

  [contact-form-7 id=”281″ title=”6111 Başvuru Formu”]

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.