İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:18.Ara.2018/Güncelleme: 27.May.2019
 • 2006 yılında 6661 sayılı kanunda yapılan değişiklikler birlikte işverenler 2016 yılından bu yana asgari ücret desteği alabiliyorlar. 2018’de de asgari ücret için devlet teşvikinin devam etmesi için gerekli düzenlemeler ise 7103 sayılı torba yasa ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda firmalar SGK işyeri tescil tarihine bakılarak bu destekten farklı koşullarla yararlanabilecekler.

  Kanunda 1 Ocak 2018 tarihinden önce SGK’ya tescil edilen şirketler için teşvik şöyle anlatılıyor;

  “2017 yılının aynı ayına ilişkin SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek tutar ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere; 2018 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı ile Bakanlar Kurulu’nca tespit edilecek günlük tutarın çarpımı sonucu bulunacak toplam tutar, işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecektir.”

  Yine aynı düzenlemede 2018’de SGK’ya tescil edilmiş şirketler için koşullar şöyle anlatılıyor;

  “2018 yılında SGK’da tescil edilecek olan işyerlerinde uzun vadeli sigorta kollarından (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası) bildirimi yapılan sigortalıların toplam prim ödeme gün sayıları ile Bakanlar Kurulu’nca tespit edilecek günlük tutarın çarpımı sonucu bulunacak toplam tutar, işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecektir.”

  Geçtiğimiz yıllarda da uygulanan asgari ücret desteğinde Bakalar Kurulu günlük tutarı 3,33 TL olarak belirlemişti. 2018’de de bu tutar aynı seviyede kalacak. Bu koşullarda aylık destek tutarının 99,90 TL olacak ve Ocak/Aralık dönemleri boyunca bu tutarın aylarla çarpımı ile elde edilecek olan tutar işverenin SGK’ya yapacağı ödemeden düşülecek. Devlet desteği olarak sağlanan bu tutar ise hazineden karşılanacak.


  Asgari Ücret Desteğinden Hangi Firmalar Yararlanabilir?

  Tüm teşvik uygulamalarında olduğu gibi 6661 sayılı kanunla gelen asgari ücret teşviki için de firmaların bazı gereksinimleri karşılaması ve bazı koşulları yerine getirmesi bekleniyor. Bu koşulları yerine getiren firmalar devlet desteğinden yararlanma hakkını elde ediyorlar. Asgari ücret desteği şartları şöyle;

  • SSK 4/a kapsamında haklarında malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası gibi uzun vadeli sigorta kolları için hükümler uygulanan çalışanı bulunmak.
  • Özel sektörde faaliyet gösteriyor olmak.

  Bu şartları ve yukarıda belirtilen koşulları sağlayan firmalar asgari ücret teşviki kapsamında devlet desteğinden yararlanabilecek. 2018 sonuna kadar geçerli olacak olan bu teşvikten yararlanabilmek için gerekli belgeleri zamanında ve eksiksiz olarak teslim etmelisiniz.

  Denetim ve kontrolle görevli memurlarca yapılan soruşturma ve incelemelerden veya mahkeme kararları neticesinde ya da kamu kurum ve kuruluşlardan alman çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği ya da prime esas kazancını eksik bildirdiği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işverenlerin destekten yararlanması mümkün bulunmamaktadır.

  Asgari ücret teşviki ve benzeri teşviklerden faydalanmak için sürekli olarak yeni kanunları ve gelişmeleri takip etmeniz, koşulları zamanında yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle, supertesvik.com’yi düzenli olarak takip edebilir, dilerseniz de uzmanlarımızdan teşvik danışmanlığı almak için iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.