İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:12.Ara.2018/Güncelleme: 31.Ara.2018
 • Özel sektörde faaliyet gösteren firmaların iş sağlığı vegüvenliğine daha fazla önem vermesi için sağlanan devlet teşviki 6331 sayılı kanun kapsamında 2014 yılının Ocak ayından beri uygulanıyor. Bu yazımızda iş sağlığı ve güvenliği teşvikinin hangi koşullarda verildiği, ne kadar süreyle geçerli olduğu ve hangi firmalar için ne kadar miktarlarda verildiği gibi konulardan bahsedeceğiz.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Teşvik Koşulları

  Bu teşvikten yararlanabilmek için firmaların aşağıda belirtilen tüm koşulları sağlaması gerekiyor. Bu koşullardan birini bile sağlamayan firmalar teşvik imkanından faydalanamazlar.

  • Kamu kuruluşları bu teşvikten yararlanamazlar.
  • Özel sektörde faaliyet gösteren firmalar içerisinde 10’dan az çalışanı olan ve ‘çok tehlikeli’ / ‘tehlikeli’ statüsüne sahip olanlar teşvikten yararlanabilirler. Bu kapsam dışında kalan firmalar için özel karar verme yetkisi Bakanlar Kurulu’nda bulunmaktadır.
  • Firmada sigortalı çalışanlar için aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süreler içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmiş olması gerekir.
  • Firmanın geçmişe dair kayıtsız eleman çalıştırdığına dair bir tespit veya ceza kaydınınbulunmaması gerekir.
  • Geçmişe dair ödenmemiş prim veya gecikme cezasıbulunmaması gerekir.
  • İş yerinin, İSG-KATİP’e kayıtlı onaylanmış vedevam eden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin verilmesine ilişkin, hizmetsunucusu ile yapılmış bir sözleşmesinin olması gerekir.
  • Kurum adına tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için yansıtma faturası düzenlenmesi gerekir. Böylece, destek tutarı borçtan düşülerek sağlanır.

  Bu koşulları sağlayan firmalar destek ödemeleri için başvurularını;

  1) Ocak, şubat ve mart ayları için nisan ayının,

  2) Nisan, mayıs ve haziran ayları için temmuz ayının,

  3) Temmuz, ağustos ve eylül ayları için ekim ayının,

  4) Ekim, kasım ve aralık ayları için izleyen yılın ocak ayının,

  sonuna kadar yapabilirler.


  İş Sağlığı ve Güvenliği için Destek Miktarı

  İş Sağlığı ve Güvenliği için Destek Miktarı

  Bu teşvik kapsamında firmalara sağlanan teşvikin miktarıfirmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Alınacak olan teşviki belirleyenetmenler ise; Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen sigortalı çalışan sayısı, busigortalıların çalıştıkları gün sayısı ve bulunduğu iş tehlike statüsü. Bu değişkenler temel alınarak her firma için 3 aylık periyotlarla hesaplamalar tekrar tekrar yapılır. Bu hesaplamaların yapıldığı ayı takip eden ikinci ayda ise ödemeler firmaya yapılır. Teşvik tutarının hesabı ise; iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı, 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının;tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için %1,4’ü ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için %1,6’sıdır. 2018 yılı için geçerli olan günlük kazanç alt sınırı üzerinden bir hesap yapacak olursak;

  Tehlikeli statüsündeki iş yerleri için teşvik tutarı; 67,65 * %1,4 = 0,94 TL * 30 =28,41 TL

  Çok Tehlikeli statüsündeki iş yerleri için teşvik tutarı; 67,65 * 1,6 = 1,08 TL * 30 =32,47 TL

  olarak hesaplamayı yapabiliriz. Bu tutar sigortalı çalışan başına düşen aylık teşvik tutarıdır.

  Bu yazımızda size iş sağlığı ve güvenliği için özel sektör firmalarına sağlanan devlet teşvikini anlattık. Diğer tüm teşvikleri de supertesvik.com adresinden güncel olarak takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan sorular ve teşvik danışmanlığı için ise bize dilediğiniz zaman sitemizde bulunan iletişim formu ile ulaşabilirsiniz.

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.